Üzenet haza Üzenem az otthoni hegyeknek: a csillagok járása változó, és törvényei vannak a szeleknek, esőnek, hónak, fellegeknek, és nincsen ború, örökkévaló. A víz szalad, a kő marad, a kő marad... Üzenem a földnek: csak teremjen, ha sáska rágja is le a vetést, ha vakond túrja is a gyökeret. A világ fölött őrködik a Rend s nem vész magja a nemes gabonának, de híre sem lesz egykor a csalánnak; az idő lemarja a gyomokat. A víz szalad, a kő marad, a kő marad...
Üzenem az erdőnek: ne féljen, ha csattog is a baltások hada. Mert erősebb a baltánál a fa, s a vérző csonkból virradó tavaszra, új erdő sarjad győzedelmesen. S még mindig lesznek fák, mikor a rozsda a gyilkos vasat rég felfalta már, s a sújtó kéz is szent jóvátétellel hasznos anyaggá vált a föld alatt. A víz szalad, a kő marad, a kő marad...
Üzenem a háznak, mely fölnevelt: ha egyenlővé teszik is a földdel, nemzedékek őrváltásain jönnek majd újra boldog építők, és kiássák a fundamentumot, s az erkölcs ősi, hófehér kövére emelnek falat, tetőt, templomot. Jön ezer új Kőmíves Kelemen, ki nem hamuval és nem embervérrel köti meg a békesség falát, de szenteltvízzel és búzakenyérrel és épít régi kőből új hazát. Üzenem a háznak, mely fölnevelt: a fundamentum Istentől való, és Istentől való az akarat, mely újra építi a falakat. A víz szalad, a kő marad, a kő marad...
És üzenem a volt barátimnak, kik megtagadják ma a nevemet: ha fordul egyet újra a kerék, én akkor is a barátjok leszek, és nem lesz bosszú, gyűlölet, harag. Kezet nyújtunk egymásnak és megyünk és leszünk Egy Cél és Egy Akarat: a víz szalad, de a kő marad, a kő marad...
És üzenem mindenkinek, testvérnek, rokonnak, idegennek, gonosznak, jónak, hűségesnek és alávalónak, annak, akit a fájás űz és annak, kinek kezéhez vércseppek tapadnak: Vigyázzatok és imádkozzatok! Valahol fönt a magas ég alatt Mozdulnak már lassan a csillagok s a víz szalad, a kő marad, a kő marad...
Maradnak az igazak és a jók, a tiszták és a békességesek. Erdők, hegyek, tanok és emberek. Jól gondolja meg, ki mit cselekszik! Likasztják rnár az égben fönn a rostát, s a csillagok tengelyét olajozzák szorgalmas angyalok. És lészen csillagfordulás megint, és miként hirdeti a Biblia: megméretik az embernek fia s ki mint vetett, azonképpen arat, mert elfut a víz és a kő marad, a kő marad...!
Erdélyi búcsú Egy szentgotthárdi vén fenyőre írtam Közületek ha őszi útra szállok, öreg fenyők: csak várjatok reám. Ha nemsokára sírva és zokogva majd erre jár egy árva-bús leány: mondjátok, hogy várjon még reám.
Súgjátok meg neki, hogy bús-sötét erdő-magányotokba az útam egyszer visszatér megint, hogy a nyugati Dzsungel bujdosója könnyes szemmel Kelet felé tekint.
S halkan, ahogy ment, visszatér megint. Ha engem majd az évek leple elfed, s a végtelent nagyon sokáig járom: a hontalan, nagy évek köd-bilincse, Mondjátok, hogy csak álom, hosszú álom.
De hogyha, míg én messze-messze járok, itt hűtlen lesz hozzám egy szép leány, öreg fenyők, ti kedves, jó fenyők: akkor többet ne várjatok reám.
Erdélyi fák között Erdélyi fák között egy évben kétszer hull a falevél. Ősszel, – mikor a hervadás leszáll s az árva fák közt zúgni kezd a szél. És tavasszal, mikor a holt mezőkre az élet lüktetése visszatér. Nálunk akkor is hull a falevél. Nálunk akkor is búsak a lelkek, mikor a rónán pacsirta dalol, úgy ég olyankor, úgy fáj valahol…
Tavaszi szél még jobban megcibálja itt a fákat, s mi megmaradt: emléke régi nyárnak, az a kevés is mind, mind lepereg... Erdélyi fák között, én nem tudom miért, – de kétszer hullanak a levelek...
Barabás! Hozzád is oda-ment, reád emelte csöndes kék szemét, megsimogatott és megkérdezett: mért sírsz Testvér? Te leborultál és megcsókoltad mind a két kezét, és így beszéltél: "áldott a Neved!" Másnap, mégis, mikor a nap a Golgotán lement, s ő szerető szavadra tövisektől koszorúzva várt, gőgös-csúnyára eltorzult a szád, s hörögve felkiáltott: "Barabás!"
Erdélyi búcsú Egy szentgotthárdi vén fenyőre írtam Közületek ha őszi útra szállok, öreg fenyők: csak várjatok reám. Ha nemsokára sírva és zokogva majd erre jár egy árva-bús leány: mondjátok, hogy várjon még reám.
Súgjátok meg neki, hogy bús-sötét erdő-magányotokba az útam egyszer visszatér megint, hogy a nyugati Dzsungel bujdosója könnyes szemmel Kelet felé tekint.
S halkan, ahogy ment, visszatér megint. Ha engem majd az évek leple elfed, s a végtelent nagyon sokáig járom: a hontalan, nagy évek köd-bilincse, Mondjátok, hogy csak álom, hosszú álom.
De hogyha, míg én messze-messze járok, itt hűtlen lesz hozzám egy szép leány, öreg fenyők, ti kedves, jó fenyők: akkor többet ne várjatok reám.
Idegen tavaszban Ugye pajtás, ma Te is érzed: ez itt nem a mi tavaszunk. Idegen éghajlat alatt pusztuló gyümölcsfák vagyunk. Virágtalanok itt az erdők. Nem jó itt nekünk, Kenyeres. Szelek s madarak rendre jőnek, de egy se bennünket keres. Mit ér, hogy a gyümölcsfák vagyunk, ha lefagy rólunk a virág, idegen éghajlat alatt penész gyötör és moha rág? Gyökerünket keleten őrzi valami babonás varázs s ebben az idegen tavaszban lassan megöl a hervadás.
Ébredj magyar! Nemzetemet dúlta már tatár, harácsolta török, uralkodott fölötte osztrák, lopta oláh, rabolta cseh. Minden szomszédja irigyelte mégis, mert keserű sorsa istenfélő nemzetté kovácsolta. Becsület, tisztesség, emberszeretet példaképe volt egy céda Európa közepén! Mivé lett most? Koldussá vált felszabadult honában, züllött idegen eszmék napszámosa! Megtagadva dicső őseit, idegen rongyokba öltözve árulja magát minden utcasarkon dollárért, frankért, márkáért, amit idegen gazdái odalöknek neki! Hát magyar földön már nem maradt magyar ki ráncba szedné ezt az ősi portán tobzódó sok-száz idegent? Ébredj magyar! Termőfölded másoknak terem! Gonosz irányba sodor ez a megveszekedett új történelem!
Vigasztaló levél, magyarok földjére Jézus zsidó volt és zsidók voltak kik fölszögezték a keresztre. De Isten-voltát reánk hagyta emberséges emberekre. Bár latroké ma a világ s annak minden rablott pénze: sem az arany, sem az ezüst nem váltható békességre! Zűrzavar van ma a földön, istentelen lopás, csalás. De akik ezt reánk hozták: azok számára nincs maradás! Gonosz a gonoszság bére, ki szemetet vet: gazt arat. Elpusztul mind aki hitvány, csak a becsületes marad. Mert a derék embert Isten őrzi s Ő bünteti a bűnösöket! Bár Isten malma lassan őröl, de felőrli a szemetet! S lesz Krisztusban békessége annak, kinek lelke tiszta, s mindaz, ami rossz volt s elmúlt, nem tér többé soha vissza. Szeretet s nem gyűlölködés, tisztesség és nem csalás: a magvető munkájára ez hoz csupán jó aratást! Tanulj ember, tanulj magyar, az élet ma oskola! Ki szeretetből levizsgázik, annak lesz csak jó sora! A hitványat, mint a pelyvát jóféle szél tova fújja, míg az igazat megőrzi az Úristen akarata. Egyszerű kis versikémet vidd el jó szél szép hazámba, hogy aki szavát megérti, legyen annak vigaszára!
Záróvers Hajótörött vagyok a tengeren. Palackomat a tengerbe vetem. Belesóhajtottam a sorsomat, félelmemet és sok bús gondomat. S most száz pecséttel elzárt bánatom a hullámok kedvének átadom. Merül, örökre tán, a mélybe le s aranyhalacskák játszanak vele. De lehet, hogy még perce jő neki, s egy bús hullám majd egyszer fölveti. S kidobja egy kéz – tán az istené – egy gondtalan kor lábai elé. Borzadtan olvassák, kik rátalálnak és úgy suttogják döbbenve, egymásnak. "Valahol szörnyű vihar lehetett... S a viharban egy nemzet elveszett...!"
Hontalanság hitvallása Hontalan vagyok, mert vallom, hogy a gondolat szabad, mert hazám ott van a Kárpátok alatt és népem a magyar.
Hontalan vagyok mert hirdetem, hogy testvér minden ember s hogy egymásra kell, leljen végre egyszer mindenki, aki jót akar.
Hontalan vagyok mert hiszek jóban, igazban, szépben. Minden vallásban és minden népben és Istenben, kié a diadal.
Hontalan vagyok de vallom rendületlenül, hogy Ő az út s az élet és maradok ez úton, míg csak élek töretlen hittel ember és magyar.
Nagypénteki sirató Elmegyünk, elmegyünk, messzi útra megyünk. Messzi út porából köpönyeget veszünk, Nem egyszáz, nem kétszáz, sok százéves nóta. Így dalolják magyar honban, talán Mohács óta. Véreink, véreink, országutak népe. Sok százéves Nagypénteknek, soha sem lesz vége? Egyik napon Tamás vagyunk, másik napon Júdás vagyunk. Kakasszónál Péter vagyunk, Átokverte, szerencsétlen nagypéntekes nemzet vagyunk. Golgotáról golgotára hurcoljuk a keresztfákat. Mindig kettöt, sose hármat. Egyet felállítunk jobbról, egyet felállítunk balról. S amiként a világ halad, Egyszer jobbról, egyszer balról, Fölhúzzuk rá a latrokat. Kurucokat, labancokat, közülünk a legjobbakat Mindég csak a legjobbakat. Majd, ahogy az idö telik Mind ki dolgát jól végezte, Nagypéntektöl nagypéntekig Térdelünk a kereszt alatt. Húsvéti csodára lesve, Egyszer a jobbszélsö alatt, Másszor a balszélsö alatt. Éppen csak a középsö az igazi Üres marad. Nincsen is keresztfánk közbül, Nem térdel ott senki, senki A mi magyar nagypéntekünk Évszázadok sora óta Évszázadok sora óta Ezért nem tud húsvét lenni. Így lettünk országút népe. Idegen föld csavargója. Pásztortalan jószágféle. Tamással hitetlenkedö, Kakasszóra Péterkedö, Júdáscsókkal kereskedö. Soha-soha békességgel Krisztus úrban szövetkezö. Te kerülsz föl, bújdosom én Én vagyok fönt, bújdosol te, Egynek közülünk az útja Mindig kivisz idegenbe. Bizony jól mondja a nóta, Hogy elmegyünk, elmegyünk Messzi nagy utakra megyünk, Messzi nagy utak porából Bizony köpönyeget veszünk. S ebbe a nagy köpönyegbe Sok-sok súlyos köpönyegbe Bizony pajtás mondom néked, Rendre-rendre mind elveszünk.
Wass Albert: Hontalanság hitvallása
Hontalan vagyok, mert vallom, hogy a gondolat szabad, mert hazám ott van a Kárpátok alatt és népem a magyar.
Hontalan vagyok mert hirdetem, hogy testvér minden ember s hogy egymásra kell, leljen végre egyszer mindenki, aki jót akar.
Hontalan vagyok mert hiszek jóban, igazban, szépben. Minden vallásban és minden népben és Istenben, kié a diadal.
Hontalan vagyok de vallom rendületlenül, hogy Ő az út s az élet és maradok ez úton, míg csak élek töretlen hittel ember és magyar.
1947
|