Jegyek
2006.01.29. 00:30
Jegyek a fejen,a lábon,a háton,a patán és a mesterséges jegyek.
Jegyek a fejen
A lovak fején lévő fehér foltokat más-más néven nevezik, helyüktől, formájuktól és méretüktől függően.
- A felső ajkon az orrlyukak közelében elhelyezkedő fehér folt neve orrfolt.
- A csillag szabályos vagy szabálytalan alakú fehér folt a ló két szeme közt, a homlokon. A nagysága és formája különböző lehet.
- A szem alatti résztől az orrlyukakig lenyúló, keskeny, fehér folt neve orrcsík. Előfordul, hogy csillaghoz kapcsolódik.
- A szem fölött kezdődő és az orrig terjedő fehér foltot hókának nevezik. A hóka lehet keskeny, széles, szabálytalan, árnyékolt, megszakított és végigfutó, alakjától és méretétől függően.
- Ha a fehér szín a homloktól az ajkakig majd az egész pofát beborítja, azt lámpásnak nevezzük.
- Előfordul, bár ritkán, hogy a ló szemének szivárványhártyája nem rendesen pigmentált, emiatt a színe világoskék. Az ilyen szemű lovat csókaszeműnek hívják. A csókaszeműség látászavart nem okoz.
Jegyek a lábon
A lovak és pónik lábán látható fehér jegyeket kesének hívják, azonban attól függően, hogy a folt meddig terjed, különbözőképpen jelölik meg.
- A pártában foltos kesely a pártát beborító fehér csíkban fekete, illetve barna foltok vannak, amelyek a hernelin szőrére emlékeztetnek.
- Bokában kesely a ló, ha a fehér jegy a bokaizületet is beborítja.
- Félszárban, illetve szárban kesely a ló attól függően, hogy a fehér folt a bokán a szár közepéig vagy egészen a lábtőig terjed-e.
- harisnyás a ló, ha a fehér folt a lábtő fölött az alkarra, illetve hátul a csánk fölött az alcombra terjed.
Jegyek a háton
- Szíjalt hát
únak nevezik a lovat, amikor a sörényélen, majd a gerincélen végig egészen a farokig egy sötét sáv fut végig. Ennek előfordulása főként a fakó lovaknál, az észak-európai és az ázsiai fajtáknál gyakori.
Jegyek a patán
A pata színében is sok eltérés mutatkozik, ezért jó ismertetőjelül szolgálnak.
- A sötét pata egészen palaszürke vagy fekete.
- A viaszolt pata világos krém- vagy mézsárga színű.
- A sávolt patán világos, sárga és palaszürke sávok váltják egymást.
Mesterséges jegyek
A lovakat tulajdonosuk mesterséges jegyekkel, bélyegekkel is megjelölheti. A mesterséges ismertetőjeleknek számos fajtája van. Alkalmazásuk korábban a tulajdonos megjelölésére, s egyszersmind arra is szolgált, hogy elriassza a tolvajokat. Napjainkban a bélyegeket a ló vagy póni törzskönyvi azonosítására használják.
Bélyegzés:
A bélyegek rendszerint a ló fajtájára, származására vagy törzskönyvi nyilvántartására szolgálnak. A bélyeget, vagy régiesen a billogot tüzes vassal égették rá a ló nyakára, nyeregtájra, vagy combjára. A patára sütött bélyeg csak egy évig látszik, mert a szaruval lenő. Rendszerint a tulajdonos azonosítására szolgál.
Fagyasztásos bélyegzés:
A bélyeget a nyereghelyen vagy a nyakon helyezik el. A lovon lévő bélyeg szerepel a lovakról vezetett nyilvántartásokban, s ha a lovat netán ellopnák, a besütött bélyeg alapján azonosítják a megkerült állatot.
Tetoválás:
Észak-Amerikában gyakran alkalmazzák a tetoválást, mégpedig többnyire a ló felső ajkának belsején. Előfordul azonban az is, hogy a fület tetoválják. Ezzel igyekeznek megakadályozni a lovak felcserélését a hatalmas pénzdíjakkal járó versenyeken. Némelyik állat maradandó idegrendszeri károsodást szenved az ajak- vagy fültetoválás fájdalmas művelete során.
Mikrochip:
A szilikon mikrochip parányi elektromos áramkör, amelyet közvetlenül a ló bőre alá ültetnek be. Ez inkább az ellopott ló tartózkodási helyének megállapítására szolgál, mint a tolvajok elleni védekezésre.
|