Lovak : Kik háziasították a lovakat? |
Kik háziasították a lovakat?
2006.01.28. 23:19
A ló háziasítása a korai civilizáció idejében, nagyjából 5000 évvel ezelőtt a távoli keleten kezdődött, egyes kutatók szerint mindez a mai Oroszország ázsiai vidékein, mások szerint az Ausztriát és a Babilont is magában foglaló „Termény Félhold” területén történt.
Mindenesetre már az őskori barlang és sziklarajzok is fellelhetők olyan ábrázolások, melyek zabla szerszámszerűséget ábrázolnak. Ez arra utal, hogy a korai népek is kézben tudták tartani az akkori lovakat.
Kezdetben még a primitív törzsek azért követték a vadlovak törzseit, hogy a húsukért vadásszák le őket. A háziasítás valószínűleg a fiatal lovak befogadásával, pányvázásával, istállózásával kezdődött.
Az állatok melyeket húsukért és tejükért tartottak, fokozatosan hozzászoktak az ember közelségéhez.
A sárló kancákat a táboron kívül pányvázták le, így a vadon élő csődörök párosodhattak velük.
A nomád lótartók hamarosan rájöttek, hogy a lovon szállíthatják felszerelés üket, elkezdték hát málhás lovakként használni őket.
Az első lovasok a nomád törzsfőnök viselős feleségei lehettek, akiket lóra ültettek, hogy vándorlás közben ne maradjanak el a törzstől.
A háziasított lovakat kezdetben málhásként vagy fogatlóként használták.
Valószínűleg a háziasítás már e korai szakaszban területileg is elkülönült egymástól a fogatló és a hátasló tartása, egyes területek között pedig kereskedelmi kapcsolatok révén cserélődtek az állatok.
A lótartó népek réges-régen elkezdtek lovagolni, de az antik civilizációk például az egyiptomiak és a görögök, a lovakat harc szerek elé fogták.
A perzsák nagyszerű lovasok voltak, Kr.e. 500-ban már nehéz hadiszerek és fegyverek szállítására képes lovasságot állítottak fel. A görögök szintén kitűnő lovasok voltak, a rómaiak viszont-pedig hatalmas lovasságuk volt-e téren elmaradtak tőlük.
|